Nasza muzyka to emocje - wywiad z białoruskim zespołem Weesp

  • 03 August, 2016
  • Music Alert

„(…) na Białorusi właściwie nie istnieje coś takiego, jak rynek muzyki alternatywnej. Zasadniczo nie ma muzycznych mediów, odbywa się tylko kilka większych koncertów – praktycznie nikt tam nie żyje ze sprzedaży muzyki alternatywnej” – mówią o swoim rynku muzycy z zespołu Weesp. Dodają, że dlatego właśnie głodni publiki i koncertów muzycy białoruscy dają z siebie 500% mocy na każdym możliwym koncercie. Wkrótce ponownie będziemy mogli przekonać się o tym w Polsce…


Opowiedzcie, proszę o Waszym zespole, jego historii i Waszych muzycznych inspiracjach.

Mi: Hej, nazywamy się Weesp i jest nas pięciu: Lex na wokalu, gitarzysta Mike i ja, basista – we trójkę założyliśmy nasz band ponad 10 lat temu – oraz Gul grający na perkusji i Stak na klawiszach. Oni dołączyli do nas nieco później. Wszyscy jesteśmy świetnymi przyjaciółmi, wiele razem przeszliśmy i nie mamy przed sobą tajemnic – tworzymy naprawdę zgrany zespół, łączą nas wspólne doświadczenia oraz miłość do muzyki, jaką gramy.

Zaczynaliśmy w głębokim, białoruskim podziemiu muzycznym. Nasza twórczość od samego początku ma bardzo emocjonalny charakter, wynika z naszych doświadczeń i przeżyć. Każdy nasz utwór dotyczy jakiegoś konkretnego przeżycia, jakiejś historii, która miała na nas wpływ. To nasze podstawowe inspiracje. Jeśli natomiast pytasz o artystów, którzy nas fascynują, to gdzieś tam na początku istnienia Weesp zachwycaliśmy się takimi zespołami, jak np. Tool, Deftones, Nine inch Nails itp.  

Kogo Waszym zdaniem powinna zainteresować muzyka Weesp?

Gul : Z pewnością każdego, kto został przez życie doświadczony, kto szuka własnej drogi, czuje się samotny, chciałby znaleźć swoje miejsce na tym świecie – znajdzie z pewnością kawałek siebie w naszej muzyce. Jeśli czujesz, że znalazłeś się na dnie, ale nadal wierzysz, że uda Ci się podnieść, mamy w swojej muzyce dobrą wiadomość. Wszystko w twoich rękach. 

Mi : Gramy przede wszystkim dla ludzi, który nie potrafią żyć bez muzyki. Ludzi, którzy codziennie słyszą w głowach podkład muzyczny do swego życie. To nie muzyka tła, popowa papka w radio – to muzyka, dzięki której w różnych życiowych momentach poczujesz siłę. Po naszą muzykę powinni sięgnąć ludzie, którzy lubią czuć gęsią skórkę, gdy usłyszą dany mocny riff, melodię…

Pod koniec 2015 roku wydaliście album “The Void?. Jak długo nad nim pracowaliście? Jak oceniacie ten krążek dziś?

Gul: Jesteśmy z tego materiału bardzo dumni. Włożyliśmy w ten album mnóstwo energii, uczuć i pasji. „The Void” jst podsumowanie wszystkich naszych najważniejszych przeżyć i doświadczeń od 2013 do 2015 roku. Dla wszystkich członków Weesp to był bardzo ważny i trudny okres – czas niespełnionych miłości, załamań związanych z zżyciem prywatnym i samorealizacją, przemyśleń dotyczących międzyludzkich relacji. Wszystkie te doświadczenia, wpływając na nas bezpośrednio kształtowały styl muzyki zaprezentowanej na albumie. Ta stała się o wiele bardziej mroczna, cięższa, sięgała bardzo głęboko wewnątrz każdego z nas.  

Mi: Wszystkie utwory na tej płycie powstawały bardzo skrupulatnie i dojrzewały w nas na długo, zanim zaczęliśmy je rejestrować. Bardziej także skupiliśmy się na warstwie elektronicznej naszej muzyki – by dodać głębi i przestrzeni całości. Sporo czasu zajął nam taż sam okres nagrywania materiału. Dużo eksperymentowaliśmy z brzmieniem gitar, perkusji z całym zapleczem technicznym w poszukiwaniu najbardziej interesującego nas brzmienia. Wszystko nagrywaliśmy analogowo, bez całej tej bezdusznej obróbki cyfrowej. Album „The Void” został wyprodukowany przez doskonale znanych profesjonalistów z Polski – braci Wisławskich ze studia Hertz. Nasza muzyka, biorąc za kontekst to, ze pracowali np. z Behemoth czy Decapitated była dla nich czymś zupełnie nowym, ale dali z siebie wszystko i z efektu końcowego jesteśmy w 200% zadowoleni. 

„The Void” był promowany na koncertach w Polsce w roku bieżącym. Z jakim zetknęliście się odbiorem?

Mi: Nikt z ludzi, którzy pojawiali się na naszych koncertach nei pozostał na naszą muzykę obojętny. Za każdym razem cieszyliśmy się ciepłym przywitaniem i rewelacyjnym feedbackiem po koncertach. Nawet, jeśli na którymś koncercie było mnie osób, wspólnie wytwarzaliśmy stadionową energię. Koniecznie zapraszamy na nasze koncerty, byście przekonali się, jak to jest :)

Jak oceniacie swoje koncerty w Polsce? Fanów? Organizację?

Mi: Otwartość ludzi, którzy pojawiali się na naszych koncertach była niezwykle inspirująca. Polsce fani są naprawdę fantastyczni. Jeśli chodzi o organizację – graliśmy głównie w mniejszych klubach, w których czuć powiem muzycznej alternatywy i podziemia. Wszędzie jednak wszystko dopięte było na ostatni guzik. Jesteśmy bardzo zadowoleni z dotychczasowych gigów i już planujemy koncertowy powrót nad Wisłę. 

Wiecie juĹź, kiedy?

Mi: Naszą kolejną trasę realizujemy w Czechach i Niemczech. Po niej zrobimy kolejną i myślę, że właśnie przy okazji tej następnej – najpóźniej wiosną 2017 roku – zagramy w Polsce. 

Jak wygląda białoruski rynek muzyczny? Jak oceniacie współczesną kondycję białoruskiego sceny rock-metalowej?

Mi: Scena u nas jest bardzo silna. Mamy rewelacyjnych muzyków nie tylko w ciężkich gatunkach, ale także w takich, jak country, folk czy nawet drum&bass :)

Niestety, ich wielkość i potencjał wciąż są zamknięte w podziemiu, gdyż na Białorusi właściwie nie istnieje coś takiego, jak rynek muzyki alternatywnej. Zasadniczo nie ma muzycznych mediów, odbywa się tylko kilka większych koncertów – praktycznie nikt tam nie żyje ze sprzedaży muzyki alternatywnej, choć w ostatnich latach powoli zaczyna się to zmieniać. Białoruscy muzycy zawsze dają z siebie 500%, gdyż są głodni publiki i występów na żywo. 

Czy polski rynek muzyczny jest dla Weesp rynkiem atrakcyjnym?

Mi: Oczywiście – żyjemy blisko Poslki, kochamy ten kraj i Polaków. Zawsze cieszymy się, gdy możemy tu grać lub zwyczajnie przyjechać. 

Gdzie polscy fani mogą kupić bądź posłuchać albumu “The Void”?

Gul: Możecie nas wspierać poprzez cyfrowe sklepu takie, jak iTunes, Google Music, Spotify, YouTube, Soundcloud i inne serwisy streamingowe. Poza tym, nasze płyty czy pozostały merch można łatwo dostać poprzez nasz profil na Bandcamp. Zapraszamy też na nasze koncerty - A oto kilka linków, które mogę się przydać:

https://weesp.bandcamp.com/

https://itunes.apple.com/us/artist/weesp/id925286149

http://weespband.com/

Dziękuję za rozmowę – ostatnie słowo należy do Weesp!

Gul : Cóż, im więcej żyjesz, tym więcej dostajesz – pozostańcie prawdziwi, żyjcie w zgodzie ze sobą. Cieszcie się życiem! Pozdrawiamy i do zobaczenia w Polsce!

Nasza muzyka to emocje - wywiad z białoruskim zespołem Weesp" data-numposts="5">

Nadchodzące wydarzenia